Грушківський НВК

 





Відкритий урок з математики

 Урок математики в 4 класі  (Урок  закріплення знань)

Тема. Нумерація багатоцифрових чисел. Розв’язування задач на рух.

Мета. Вправляти учнів у виконанні письмових  обчислень багатоцифрових чисел, розвивати математичні вміння, закріплювати вміння розв’язувати задачі на рух, розвивати логічне мислення, уяву, увагу, вміння працювати у парах, групах; виховувати інтерес до предмету; вдосконалювати обчислювальні навички.

Обладнання.  Індивідуальні картки з завданнями, роздатковий матеріал,  чисті аркуші паперу, ілюстрації першого велосипеда, паровоза, автомобіля.

Хід уроку

Девіз уроку:  Математика здає свої фортеці лише сильним, сміливим і кмітливим!

І.Організаційний момент.

Не гаймо часу, поспішаймо, урок скоріш розпочинаймо!

ІІ. Повідомлення теми та завдань уроку.

Пояснення учнями девізу уроку. 

  • Сьогодні ми закріпимо знання з вивченої теми, будемо розв’язувати приклади та задачі, дізнаємося дещо цікаве пов’язане з винаходами велосипеда, потяга, автомобіля.

ІІІ.  Хвилинка каліграфії

  1. Птахи літають з різною швидкістю. Горобці розвивають швидкість від 16 до 32км/год. Дикі гуси, голуби – 97км/год. Беркути 274км/год.
  • Запишіть числа, що вказують на висоту польоту птахів.
  • Збільшіть кожне число на 10 і запишіть ці числа.

IV. Хвилинка-цікавинка про велосипед

  • Діти, ви любите кататись на велосипеді?
  • А чи знаєте ви, що історія сучасного велосипеда почалася дуже давно. Його придумав видатний італійський художник, вчений, лікар, механік – Леонардо да Вінчі ще 500 років тому назад. Він зробив креслення, але не виготовив, оскільки це було не просто в ті часи. Поки з’явився такий велосипед , яким ми з вами їздимо, над ним працювало багато людей багато років. У 1790 році француз Меді де Сиврак винайшов дерев’яний велосипед, який мав два колеса і перекладину. У 1817 році барон Карл Дрейз з Німеччини удосконалив попередню модель, додавши до неї кермо, яке керувало переднім колесом, але без педалей. Таку модель велосипеда називали «дрезиною». Щоб їхати таким велосипедом треба було відштовхуватись ногами від землі. У 1839 році коваль з Шотландії  Кіркпатрик Макмілан сконструював металеву модель велосипеда з ножними педалями і цепкою, яка приводила у рух колеса. Цей винахід увійшов в історію, як перший велосипед з педалями. Але схожу на сьогоднішню модель велосипеда було удосконалено у 1885 році англійським винахідником Джоном Старлі.

      Велосипед найпоширеніша у світі  і дуже зручна машина. Ви також, діти, майже всі їздите на велосипедах, тож маєте дотримуватись правил дорожнього руху. У вашому віці можна кататися на стадіонах, на майданчиках де закритий рух машин. І тільки з 14 років можна їздити по проїзній частині дороги.

 

  1. . Усний рахунок.

1. Гра «Хрестики-нолики»

На слайдах надруковано:

450 : 50 = 9

45м 05см = 455см

У числі 732451 всього 732 сотні

500 більше за 5 у 100 разів

1кг : 4 = 250г

 Самоперевірка(Відповідь на наступному слайді у такому вигляді   ХООХХ)

  1. Читання чисел 75347, 57600, 705895, 500430, 50340 (на слайдах)
  • Запишіть ці числа у порядку зростання  і підкресліть число сотень у кожному

( взаємоперевірка, учні зачитують, перевірка на слайді)

  1. Розкладання чисел на розрядні доданки

На слайдах: 679858, 80753,300670 (перевірка на слайді)

  1. Запис чисел під диктовку
  • Продиктуйте 5-ти цифрове число; 6-ти цифрове;  число, в якому не було б одиниць двох будь-яких розрядів.

VI.  Хвилинка-цікавинка про автомобілі

Перші відомі креслення автомобіля також належать відомому італійському вченому Леонардо да Вінчі. У 1490 році він сконструював віз з пружинним двигуном. У 2004 році експерти музею історії науки з Флоренції збудували за кресленням цей автомобіль. Він проїхав всього 50 метрів. У  1770 році французький винахідник Жозеф Кюнью побудував триколісний тягач з паровим двигуном. Їздити на такій машині було не зручно. Як тільки у котлі  закінчувалась пара, шоферу потрібно було зупинятись і розпалювати топку і гріти воду у котлі, щоб появлялась пара, тоді машина їхала далі. Тому і водія назвала шофером, бо по-французьки шофер – кочегар. У 1886 році німецький механік Карл Бенц винайшов бензиновий мотор, який приладнав до тягача. Це і був перший автомобіль.

Сьогодні існує багато марок автомобілів різного призначення. Якщо ви, діти, їдете в автомобілі, то пам’ятайте, що ваше місце до 12 років на задньому сидінні. І коли ви пішохід – дотримуйтесь правил дорожнього руху.

VII. Повторення та узагальнення вивченого

  1. Розв’язування прикладів (письмово)

392265 – 307857 =                           57526 + 9556 =                     35511 х 7 =

20044 – 18370 =                               405825 + 54607 =                 50888 – 31409 =

75394 х 7 =                                         70064 – 35347 =                   422824 + 64824 =

30726 – 18359 =                                29725 х 8 =                            50092 – 47544 =

  • Запишіть у зошити і розв’яжіть вирази, які є у вас на картках.

Робота в парах

Продиктуйте один одному свій вираз, обчисліть і перевірте один в одного

Робота в четвірках (групах)

  • Поверніться і обміняйтесь картками з виразами, обчисліть, щоб у кожного було по чотири вирази, перевірте в четвірках

VIII.  Фізкультхвилинка

Щось втомились ми сидіти,

Треба трішки відпочити.

Встаньте, діти, посміхніться,землі нашій поклоніться.

До сонця потягніться.

В різні боки похиліться.

Плесніть, діти, кілька раз,

За роботу – все гаразд!

IX. Порівняння іменованих чисел.

 5м 2дм  …  5м 20см

3дм 2см … 3м 2дм

8200м … 82км

784см … 78м 4см

Відповіді на слайдах, самоперевірка

Х. Хвилинка-цікавинка про залізницю, потяг

Перші залізниці будувались лише для перевезення вантажу на короткі відстані. Але згодом залізничні компанії зрозуміли, що гроші можна також заробляти, перевозячи пасажирів . особливо важливим це було в Америці, де люди мандрували на великі відстані. Перший паровоз, який тягнув за собою вагони, винайшов англійський інженер Блекинсон в 1804 році. Через 100 років з’являються електровози і тепловози. Перші залізничні квитки з’явились у 1840 році. Це були мідні жетони, на яких було вибито пункт призначення. Перший у світі залізничний вокзал було збудовано у німецькому місті Нюнберг: це була дерев’яна платформа, а над нею – дерев’яний навіс.  Нині дуже розширена мережа залізниць і людям стало можливим досягати найвіддаленіших і важкодоступних куточків у світі. Якщо вам, діти,  доведеться мандрувати потягом, не забувайте про правила безпеки. Пам’ятайте, залізниця – зона підвищеної небезпеки!

ХІ. Розв’язування задач.

Робота в групах.

  • Виберіть у групах капітанів команд і секретарів.
  • Капітани, підійдіть до столу і виберіть картку з задачею, розв’язуйте у групах, секретарі запишіть розв’язок на плакатах і капітани презентують розв’язок задач.

 

1 задача.

Із двох міст назустріч один одному виїхали два потяги. Швидкість першого потяга 60км/год, а другого – 80км/год. Зустрілися вони через 5 год. Яка відстань між містами?

Творче завдання. 

  • Поставте запитання так, щоб 3 дія розв’язувалась дією віднімання.

2 задача.

Автомобіль перевіз вантаж 4 рейсами по 1023кг за кожний, трактор перевіз вантаж 5 рейсами по 735кг за кожний. Який транспортний засіб перевіз вантажу більше, і на скільки?

Творче завдання.

  • Поставте питання так, щоб 3 дія розв’язувалась дією +.

3 задача.

Велосипедист за вітром їхав зі швидкістю 15км/год і проїхав 30км. Цю саму відстань проти вітру другий велосипедист проїхав зі швидкістю 10км/год. Скільки всього часу були у дорозі велосипедисти?

Творче завдання. 

  • Поставте запитання так, щоб 3 дія розв’язувалась дією віднімання.

( На аркушах паперу А-3 учні біля дошки презентують задачі, змінюють запитання)

ХІІ. Підсумок уроку

Метод  «Прес»

Знання з математики мені потрібні, щоб …

Мені хотілось би більше …

Найцікавіше було …

Доведіть, що ви закріплювали знання з теми.