Грушківський НВК

 





Мій найкращий урок

Грушківський НВК

Ульяновської районної ради Кіровоградської області

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Воєнне дитинство у повісті Г. Тютюнника «Климко» .

Роль художньої  деталі в епічному творі

Урок - презентація

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                             Підготувала

                                                                                                учитель української мови

                                                                                       Грушківського НВК

                                                                                   Підрушняк Т.М.

Презентація до уроку

https://drive.google.com/open?id=0ByTSsOepdA6PZEszYzVDbmcxQ2M

Воєнне дитинство у повісті Г. Тютюнника «Климко» . Роль художньої  деталі в епічному творі . (слайд1)

Мета: вчити учнів відтворювати й аналізувати прочитане; поглибити їхні знання про події Другої світової війни в Україні, порівнювати із сучасними подіями в Донбасі, з`ясувати функціональні можливості  художньої деталі як  зображально – виражального прийому загалом і в повісті «Климко» зокрема, розвивати навички складання творчих проектів та вміння їх представляти ; сприяти усвідомленню учнями вселюдської трагедії у роки війни та утвердженню думки про несумісність дитинства та війни. (слайд2)

Обладнання: підручник, портрет Г. Тютюнника, ілюстрації до твору, тлумачний словник, карта України, презентація.

… Ідеалом для мене завжди були                        

і залишаються доброта, самовідданість

і милосердя людської душі в

найрізноманітніших проявах

Г. Тютюнник  (слайд3)

І. Організаційний момент.

ІІ. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

ІІІ. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу.

Слово вчителя.

Всі дорослі завжди згадують дитинство як щасливу пору. Однак Григір Тютюнник у зрілому віці говорив: « І на мить не хотів би повернутися у своє дитинство» Як ви вважаєте чому це так? (слайд4)

І. - Як ви розумієте значення слова «війна»? ( Звертаємось до тлумачного словника: у прямому значенні – організована збройна боротьба між державами, суспільними класами тощо, у переносному – стан ворожнечі між ким-небудь. (слайд5)

Доберіть синоніми до слова «війна» (свари, ворожнеча, розбрат, суперечка).

Складання асоціативного куща: (слайд6)

 

II. Що вам відомо про події сучасної війни? Що є спільного і відмінного? (слайд7)

 

2014 -2016

спільне

1941 – 1945

 

Ворог - росіяни

Війна

Ворог – німці, чехи, італійці

Зброя: «Гради», танки, гармати, вибухівка

Важке життя:

Смерть,голод,розруха,сирітство.

Слов`янськ

 

Дебальцево

 

Артемівськ

Донбас

Зброя: гармати, карабіни, автомати, танки

Безпілотники-

розвідники

Причина: Загарбання німцями  нових територій

Причина: від’єднання від України

 

III. Показати на карті територію, де відбувались дії, розгляд ілюстрацій,слайдів про сучасний Донбас. (слайд 13-14)

Знайти у тексті слова, які відносяться до військової лексики: німецький обоз, прихопив карабін, солдат, плащ-палатка, нічний бій, грабунок, поліції, солдатське галіфе.  (слайд 8-12)

Знайти слова, які підкреслюють тяжке життя у період війни: голод, зруйнована станція, на базарному майдані мінялося хоч на який-небудь харч.

Чи присутній у творі опис бойових дій?

Чим починається твір?

Чим завершується повість?

Розгляд ілюстрацій  до твору – знайти відповідний текст до них.

Яким же було дитинство Климка?

В Яких умовах він проживав?

Що змусило його вирушити у небезпечну подорож?

Чи співчуває автор своєму герою? (слайд 15-16)

 

VI. Презентація творчих  проектів . (слайд 17)

1. Тестові завдання до твору.

2. Складання кросворду до повісті. (слайд 18)

 

3. Кольори війни. (слайд 19)

4. Роль солі у розкритті головної думки. (слайд 20)

Григір Тютюнник володів майстерністю через невелику деталь змальовувати найхарактерніші риси людини    Художня деталь – така виразна подробиця або штрих,яка особливо збуджує  думку часто викликає в уяві цілу картину,робить зображення дуже відчутним і яскравим. Художня деталь може відображати подробиці обставин зовнішності,пейзажу,портрета і взагалі може бути домінантою цілого твору

 Найголовніша деталь у творі – сіль.

Знайдіть у повісті цитати про сіль і зачитайте їх.

Яка роль цієї деталі у розкритті головної думки твору?

Слово вчителя.

Отже, сіль – найбільш яскрава речова художня деталь, яка допомагає автору підкреслювати ті чи інші моменти у творі,символізує життя

V. Робота в групах

Заповніть таблицю характеристиками головного героя  (слайд 21)

Риси

Цитати або номери сторінок тексту

Добрий, турботливий, чуйний, охайний, працьовитий, умілий

 

Самостійний, гордий

 

 

Витривалий, терплячий

 

 

Товариський

 

 

 

 

Риси

Цитати або номери сторінок тексту

Відповідальний

 

 

Милосердний

 

 

Кмітливий, сміливий

 

 

Совісний, стійкий

 

 

 

Слово вчителя

Читаючи твір Григора Тютюнника «Климко», кожний із вас, я сподіваюся, замислився над тим, як складно жилося дітям під час війни. (слайд 22)

Климко – хлопець, який, незважаючи на страшні часи воєнного лихоліття, не втрачав, впевненості, цілеспрямованості, жаги до життя. Ми вияснили,що основною думкою повісті є зображення маленьких дітей війни,які виявляли таке милосердя,що і дорослим було не до снаги.

У маленькій сирітській душі Климко носив скільки доброти, милосердя і співчуття до знедолених і стражденних, що він  не побоявся в одинадцять років вирушити в далеку путь по сіль, аби допомогти близькій людині – своїй вчительці – не померти з голоду. Його шлях був небезпечним, він ризикував бути вбитим, замерзнути десь під копицею.

Здобуття солі перетворюється на справжній подвиг. Климко розумів, що сіль може врятувати від голоду і холоду, і тяжкою була його дорога, солона, як сльози, як сама сіль.

Чи могли ви вчинити так, як вчинив Климко?

Написати доброзичливі побажання рідним, вчителям, друзям. Листівки.

VII. Чому твір завершується трагічно? Якби ви були автором, що б ви змінили?

Але в тому і сила твору, що смерть Климка є перемогою над обставинами, ствердженням життя.

Домашнє завдання: скласти сенкан до слів Климко, сіль.

 

Використана література

Українська література 7 клас

Українська література. 7 клас. Конспекти уроків. Видавництво «Мандрівець» 2008  [с.114]

Українська література 7 клас. Усі плани - конспекти [ с.101]

Презентація  http://grushkaznz.klasna.com/uk/site/photo.html

 

 

 

 

 

 

Презентація до заняття

https://drive.google.com/file/d/0ByTSsOepdA6PY2U3RFpkRkxaZ1E/view

 

 

Грушківський НВК

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Профорієнтаційне заняття на тему:

«Вибір професії – важливий крок у житті»

(для учнів 9 класу)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                               Підготувала

                                                                                                               практичний психолог

                                                                                                               Грушківського НВК

                                                                                                               Мончук Г.В.

 

 

«Вибір професії – важливий крок у житті» (слайд №1)

Одне з ключових проблемних питань, яке постає перед юнаком або дівчиною в старшій школі, - обрання майбутнього професійного шляху. Важливість професійного вибору незаперечна і для учнів, і для їхніх батьків і вчителів, адже саме в цей період закладається підґрунтя подальшої професійної та життєвої самореалізації особистості.

Мета: налаштувати учасників – на те, що вибір професії відповідальне рішення, наголосити на необхідності зваженого підходу щодо професійного самовизначення з урахуванням здібностей та інтересів.

Завдання: забезпечити самопізнання та сформувати «Образ – Я» як суб’єкта майбутньої професійної діяльності».

Обладнання: столи та стільці для роботи у групах, аркуші формату А4, бланки, презентація.

                                                                          

В житті короткому, як сон, зроби найголовніше:

Знайди себе. Свій ритм, свій тон, свою мету   найвищу.

Немає вибору. Життя не дасть нам озирнутись.

Сто варіантів майбуття, і мить одна - відбутись.

(слайд №2)

 

 

Хід заняття

 

Психолог. У житті кожного є момент, коли необхідно прийняти для себе одне з найважливіших рішень – вибрати справу до душі, за покликанням, тобто професію. Вступ до самостійного трудового життя іноді недаремно називають другим народженням. Від того, наскільки вірно ви оберете свій життєвий шлях, залежить, яке місце в суспільстві ви будете займати. (слайд №3)

Як обрати ту професію, яка буде приносити задоволення та користь? Як зорієнтуватися в різноманітному морі професій і вибрати серед них ту, яка допомогла б успішно розпочати життєвий шлях?

Щоб наблизити вас до вирішення цих та інших питань, запрошую вас на наше профорієнтаційне заняття.

 

Вправа «Знайомство»

Мета: створення можливості учасникам співвіднести свій образ із різними професіями на основі знань один про одного.

Ведучий називає професію, а учні, подивившись на своїх товаришів, визначають, кому ця професія найбільше підійде. Після команди ( плескання в долоні) всі одночасно вказують на обрану людину. Після кожної названої професії підраховується, скільки учнів вказали на кожного учасника, тобто чий образ, на думку класу, найбільше відповідає цій професії. (слайд №4,5,6,7,8,9)

 

Обговорення:

 

-                     Кого з вас здивувала думка товаришів (про вас, про когось із ваших однокласників)?

-                     Чи співпала думка товаришів з вашими планами на майбутнє?

-                     Чим зацікавила ця вправа?

 

Тест «Мотиви вибору професії» (додаток №1)

(слайд 10,11)

 

Вправа « Знайди невідоме»

 

Мета: стимуляція пізнавальних можливостей старшокласників.

Ведучий: обираючи професію, скористайтеся формулою: «Хочу + Можу + Треба». Визначте, які принципи закодовані в цих складових. Учні мають зробити висновок.

«Хочу» – це те, що приваблює в професії (те, що робить професію радістю, а не тягарем).

Головний принцип:

ü    спочатку ознайомитися з інформацією про світ професій, а потім уже визначати сферу діяльності, яка цікавить.

«Можу» – здібності, можливості, стан здоров’я (психологічні, медико -  фізіологічні аспекти професійного самовизначення).

Принципи:

ü    вивчіть самого себе, складіть уявлення про свої знання, здібності, психологічні особливості;

ü    з’ясуйте, чи немає у вас медичних протипоказань щодо обраної професії;

ü    довідайтесь, у якому навчальному закладі можна одержати відповідну спеціальність.

«Треба» – попит на обрану професію на ринку праці (соціально-економічні аспекти професійного визначення).

Принципи:

ü    з’ясуйте, чи користується обрана вами професія попитом на ринку праці;

ü    проаналізуйте прогнози її рейтингу в майбутньому (хоча б через 5-6 років).

Підбиття підсумків: Якщо ці три складові навіть не перетинаються, це означає, що ви хочете робити те, чого робити не можете, це нікому не потрібно. Збіг бажань людини, професійно важливих якостей і вимог ринку – єдиний варіант, що дає можливість одержати гідну винагороду за роботу, приносить задоволення.  (слайд № 13,14,15 ).

 

 

Методика визначення типу професій (додаток № 2)

Психолог. Всім нам щось подобається робити більше, а щось менше, щось ми взагалі відмовляємося робити. Хтось любить ремонтувати техніку, комусь більше подобається спілкуватися з людьми, один у захваті від логіки алгоритмів, інший прагне зберегти для нащадків образи того, що його оточує тощо. Будь – яка професія, залежно від того, з чим має справу працівник, може бути віднесена до одного з 5 типів (за Є. А. Клімовим) :  “людина – природа”, “людина – техніка”, “людина – людина”, “людина – знакова система”, “людина – художній образ” (слайд № 16,17,18,19,20)

 

Вправа « Я відстоюю свої інтереси»

Трьом учням пропонують розіграти сценку. Один з них грає роль дитини, який намагається пояснити батькам, чому він хоче вибрати саме цю професію, другий грає роль матері, третій –  роль батька.

Школярі повинні розіграти наступний сюжет: сімейну вечерю, син або дочки пояснює батькам про своє рішення вибрати ту або іншу професію. Текст ролі заздалегідь не готують, кожен учень грає самого себе. Кількість ролей можна розширити.

 

Підбиття підсумків (прийом «Завершення речення»)

(слайд №21)

 

•          Я дізнався, що...

•          Мене здивувало, що...

•          Мені сподобалося, що...

•          Можливо, було б краще, якби...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Джерела

 

1. Презентація https://drive.google.com/file/d/0ByTSsOepdA6PY2U3RFpkRkxaZ1E/view

2.  О. Мерзлякова, Г. Євдокимова.  Методики професійного визначення. «Шкільний світ» 14-16 с.

3. Л.В. Туріщева. Ігри та вправи ВГ «Основа»  53-62 с.

4. http://www.4uth.gov.ua/trade/test/choice_trade.htm

5. https://uk.wikipedia.org

6. https://www.google.com.ua

 

 

Додатки

Додаток № 1

 

Мотиви вибору професії

Інструкція: нижче наведені твердження, що характеризують будь-яку професію. Прочитайте і оцініть, якою мірою кожне з них вплинуло на ваш вибір професії. Назвіть цю професію, спеціальність.

Шкала оцінок:

5 - дуже сильно вплинуло, 4 - сильно, 3 - середньо, 2 - слабо, 1 - ніяк не вплинуло

 

Бланк для відповіді

 

п/п

Твердження

Оцінка

Тип мотивації

1

Вимагає спілкування з різними людьми

 

І

2

Подобається батькам

 

-

3

Припускає високе відчуття відповідальності

 

С

4

Вимагає переїзду на нове місце проживання

 

+

5

Відповідає моїм здібностям

 

І

6

Дозволяє обмежитися наявним устаткуванням

 

-

7

Дає можливість приносити користь людям

 

С

8

Сприяє розумовому і фізичному розвитку

 

І

9

Є високооплачуваною

 

+

10

Дозволяє працювати близько від дому

 

+

11

Є престижною

 

-

12

Дає можливість зростання професійної майстерності

 

С

13

Єдино можлива в обставинах, що склалися

 

-

14

Дозволяє реалізувати здібності до керівної роботи

 

С

15

Є привабливою

 

І

16

Близька до улюбленого шкільного предмету

 

+

17

Дозволяє відразу отримувати добрий результат праці для інших

 

С

18

Вибрана моїми друзями

 

-

19

Дозволяє використовувати професійні уміння поза роботою

 

+

20

Дає великі можливості проявити творчість

 

І

 

 

С= _____   І=_____     «+» = ____     «-» = ____

 

Умовні позначення:

“І” - внутрішні індивідуально значущі мотиви; “с” - внутрішні соціально значущі мотиви; “+” - зовнішні позитивні мотиви; “-” - зовнішні негативні мотиви.

 

Додаток №2

Тест на виявлення типу професії, до якого ви схильні

 

Після відповідного навчання Ви зможете виконувати певну роботу. Але якщо б Вам довелося обирати тільки з двох можливих, то якій би Ви надали перевагу? У кожній з 20-ти пар запропонованих видів діяльності оберіть тільки один вид {а або б), знайдіть ділянку у бланку відповідей з відповідним номером (наприклад: 6а, 106) і поряд поставте знак "+". Аркуш для відповідей містить 5 колонок. Кожна колонка відповідає певному типові професії, і у ній проставлені номери з опитувальника, які належать до певного типу.

А

Б

1. Доглядати за тваринами

Обслуговувати машини, прилади (стежити, регулювати)

2. Допомагати хворим

Складати таблиці, схеми, програми для обчислювальних машин

3. Стежити за якістю книжкових ілюстрацій, художніх листівок, плакатів, грамплатівок

Стежити за станом, розвитком рослин

4. Обробляти матеріали (дерево, тканина, метал, пластмасу й т.д.)

Доводити товари до споживача, рекламувати, продавати

5. Обговорювати зміст науково-популярних книг, статей (п'єси, концерти й т.д.)

Обговорювати художні книги

6. Вирощувати молодняк (тварин якої-небудь породи)

Тренувати товаришів (або молодших) у виконанні яких-небудь дій (трудових, навчальних, спортивних)

7. Копіювати малюнки, зображення (або налагоджувати музичні інструменти)

Керувати будь-яким вантажним засобом - підйомним краном, трактором, тепловозом і ін.

8. Повідомляти, роз'ясняти людям потрібні їм відомості (у довідковому бюро, на екскурсії й т.д.)

Оформляти виставки, вітрини (або брати участь у підготовці п'єс, концертів)

9. Ремонтувати речі, вироби (одяг, техніку), житло

Шукати й виправляти помилки в текстах, таблицях, малюнках

10. Лікувати тварин

Виконувати обчислення, розрахунки

11. Виводити нові сорти рослин

Виконувати обчислення, розрахунки

11. Виводити нові сорти рослин

Конструювати, проектувати нові види промислових виробів (машини, одяг, будинку й т.п.)

12. Розбирати суперечки, сварки між людьми (переконувати, роз'ясняти, карати, заохочувати)

Розбиратися в кресленнях, схемах (перевіряти, уточнювати, упорядковувати)

13. Спостерігати, вивчати роботу кружків художньої самодіяльності

Спостерігати, вивчати життя мікробів

14. Обслуговувати, налагоджувати медичні прилади, апарати

Надавати людям медичну допомогу при пораненнях, забитих місцях

15. Художньо описувати, зображувати події, що спостерігаються або уявляються

Складати точні описи, звіти про спостережувані явища, події, вимірювані об'єкти й т.п.

16. Робити лабораторні аналізи в лікарні

Приймати, оглядати хворих, розмовляти з ними, призначати лікування

17. Красити або розписувати стіни приміщень, поверхню виробів

Здійснювати монтаж або зборку машин, приладів

18. Організовувати культпоходи однолітків або молодших хлопців у театри, музеї; організовувати екскурсії, туристичні походи й т.п.

Грати на сцені, брати участь у концертах

19. Виготовляти по кресленнях деталі, вироби (машини, одяг), будувати будинки

Займатися кресленням, копіювати креслення, карти

20. Вести боротьбу із хворобами рослин, шкідниками лісу, саду

Працювати на клавішних машинах (друкарській машинці, телетайпі, складальній машині)

 

Аркуш відповідей:

1

2

3

4

5

1a

2a

4a

5a

6a

 

 

7a

 

8a

 

 

9a

 

 

10a

 

 

10a

 

11a

11б

12a

12б

13a

13б

14a

14б

15a

15б

16a

 

16б

 

17a

 

17б

18a

 

18б

 

19a

 

19б

 

20a

 

 

20б

 

 

 

Обробка результатів:

За кожен знак "+" ставиться 1 бал. Бали кожної колонки підсумовуються, а їхня кількість визначає схильність до тієї чи іншої професії.

Назва типів професії за колонками:

"Людина - природа".

"Людина - техніка".

"Людина - людина".

"Людина - знак".

"Людина - художній образ".