Грушківський НВК

 





"Міфи народів світу"

Серія уроків

читання

 в 4 класі з теми:

«Міфи народів

світу».

 

 

 

 

Міфи народів світу

Урок 1. Міфи  про походження світу

Тема. «Створення світу». Єгипетські міфи.

Мета. Дати учням уявлення про міфи, причини їх появи; ознайомити учнів із Стародавнім Єгиптом, міфом «Створення світу»;збагачувати словниковий запас учнів; відпрацьовувати навички роботи з підручником; удосконалювати навички читання; розвивати творчу уяву, зв’язне мовлення , виховувати інтерес та повагу до історичної спадщини.

Обладнання.  Ілюстрації до міфів, фотографії єгипетських пірамід, записи на дошці.

                                               Хід уроку

І. Змістова  й мотиваційна підготовка учнів до сприймання теми.

1. Гра «Читай за хвилькою».

           жи               віч            дже            ло              рос

На  

     род          ве               не              ре              муд                 ті.

 

-         Прочитайте вираз «по хвильках».

-         Як ви розумієте цей вислів В.Сухомлинського?

2. Асоціативний кущ «Гронування»

- Давайте згадаємо, які ми знаємо жанри усної народної творчості?

 

                                         

Организационная диаграмма

 

-         Роздивіться, будь-ласка, перший форзац підручника.

-         Який ще є вид усної народної творчості?  (Міфи)

 

ІІ.  Повідомлення теми та мети уроку.

-         Ще один жанр усної народної творчості, який ми вивчатимемо  на уроках читання – це міф.

1.     Довідкове бюро. (Повідомлення  учнями заздалегідь підготовленого матеріалу)

       У сиву давнину  люди намагалися пояснити різні явища природи, виникнення світу впливом надприродних сил чи істот – богів, здатних захистити й врятувати людей. Це ставало основою чарівних історій, які переповідали ся й у такий спосіб передавалися від покоління до покоління. Так з’явилися міфи (учитель вписує слово у асоціативний кущ) про богів і духів, яким підвладне усе на світі, про появу Всесвіту, Землі, людини та їхню взаємодію. Міфи створилися часи, коли доросла людина була багато в чому подібною до дитини. Тому ці прадавні часи інколи називають «дитинством людства».

Кожен народ творив власні міфи, але з певних причин лише окремі з них збереглися аж до нашого часу. Століттями передаючись із уст в уста, з виникненням писемності міфи були записані і дійшли до нас, назавжди знайшли місце  у скарбниці світової культури. Вони й сьогодні живуть у серцях людей.

« …На самому початку не було ні неба, ні землі, а була тільки темрява і вода, змішана з землею так, ніби кваша, а Бог літав Святим Духом понад водою, яка шуміла піною…» - так уявляли наші пращури переддень виникнення Всесвіту і появи життя на Землі. Давні люди, які жили серед дикої природи, були беззахисними перед виверженнями вулканів і землетрусами, бурями та грозами, посухами і повенями, спекою і морозами. Схід і захід сонця, зміна дня і ночі, рослинний світ, що наче гинув восени і відроджувався навесні, сама земля – усе це здавалося справжнім дивом. Тому люди прагнули знайти відповіді на різноманітні запитання: «Хто створив світ?», «Звідки взялася перша людина?», «Чому небо під час грози блискає вогнем і гримить?» та інші.  Осмислюючи навколишній світ, вони намагалися пояснити незрозуміле впливом могутніх надприродних сил. В їхній уяві поставали образи богів і духів, яким було підвладне все на світі і від яких  залежало життя людей.  Так з’явилися міфи  - оповіді, у яких відображалися найдавніші уявлення стародавньої людини про Всесвіт, Землю і саму себе.

2.     Робота в групах.

-         Поміркуйте, що таке міф?

3.     Презентації відповідей учнів.

4.     Пояснення, уточнення вчителем визначення слова – міф.

Міф -  це стародавня народна оповідь про явища природи і надприродні сили, фантастичне оповідання про богів, духів, обожнених героїв, уявних істот. Він передає уявлення давніх народів про походження світу, явищ природи, людську долю і життя на землі. Походить це слово від грецьких слів – слово, розповідь.

Система фантастичних уявлень предків про світ і світобудову називається – міфологією.

-         На сьогоднішньому уроці ми прочитаємо міф Стародавнього Єгипту про створення світу.

5. Контроль техніки читання.

-         Про стародавній Єгипет ви дізнаєтесь більше із тексту підручника на с.5, прочитавши його за 30секунд.

-         Про які історичні пам’ятки ви дізналися?

( Демонстрація фотографій пірамід)

ІІІ.  Опрацювання міфів  «Створення світу».

1.     Первинне слухання твору (виразне читання вчителем)

-         Скільки міфів ви прослухали?

-         Кого єгиптяни вважали творцем світу?

2.     Словникова робота.

Читання «пірамідок» слів з дошки.

       хаос                                    міф                               Ра

   пагорб                                 лотос                             Нун

 безмежний                        судилося                         Сонце

розповідається                 відрізняється                 Гоготун

-         Прочитайте слова, правильно наголошуючи.

-         Прочитайте слова в алфавітному порядку.

-         Яке слово найдовше?  Найкоротше?

-         Поясніть значення слів хаос і лотос.

-         Прочитайте тільки власні назви.

3.     Самостійне мовчазне читання твору.

-         Прочитайте міфи мовчки. Зверніть увагу на значення власних назв.

4.     Робота в групах.

1-ша група – перечитати перший міф, переказувати близько до тексту.

 - Про що розповідає перший міф? - Назвіть імена головних  персонажів.

 - Ким вони були?  -  Що нагадував Всесвіт коли  не було ні неба, ні землі?

    -   Хто такий Нун? - Що судилося  Богам?

2-га група – перечитати другий міф, переказувати близько до тексту.

      -  Що з’явилося  серед океану?  - Хто був схований у  пелюстках лотоса?

3-тя група – перечитати третій міф, переказувати близько до тексту.

 - Як  утворився світ згідно з третім міфом? – Який бог є творцем світу у    міфах єгиптян?

5.     Побудова діаграми Вена.

-         Поміркуйте, що спільного і чим відрізняються ці три міфи?

-         Як ви гадаєте, чому саме бог-Сонце у всіх міфах є творцем світу?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6. Вправи на розвиток швидкості читання.

      а) Гра «Перевір твердження».

- Зіставте з текстом наступні твердження і скажіть «так» чи «не так» говориться у ньому.

٭ Спочатку у всесвіті були земля і небо. (Не так)

٭ Нун – батько богів. (Так)

٭ У пелюстках лотоса ховалося Сонце. (Не так)

٭ Ра – бог Сонця. (Так)

٭ «Великий Гоготун» - творець світу. (Не так)

٭ У єгиптян творець світу – бог-Сонце. (Так)

б) Гра «Хто швидше»?

Учитель називає або показує на картинках-блискавках слова, а учні повинні знайти у тексті відповідні прикметники.

Бог (прадавній), у міфах (єгипетських), океан (безмежний), хаос (водяний), світ (холодний), вод (первісних, безбережних), квітка (дивовижна), дитя (мале), сяйво (сліпуче).

7.Робота з ілюстрацією. Словесне малювання. (Робота в парах.)

-         Розгляньте малюнок. Зіставте його з текстом. Який міф зображено?

-         Уявіть себе художником. Яку б ви створили ілюстрацію до міфів єгиптян? Доберіть назву до малюнка.

8. Вибірковий детальний переказ.

- Підготуйте детальний переказ міфу, до якого створювали уявний малюнок.

 

IV. Підсумок уроку.

-         Чого нового дізналися на уроці?

-         Що таке міф?

-         Чим міф відрізняється від казки і притчі?

 

V.  Домашнє завдання .

1 група. Знайти міфи інших народів про створення світу.

2 група. Скласти питання за змістом міфу.

3 група. Навчитись виразно читати міф.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок 2. Міф про створення людей.

Тема. Міф про створення людей. Китайський міф. «Створення людей».

Мета. Продовжувати ознайомлювати учнів із міфами; навчати дітей аналізувати твір, збагачувати словниковий запас, удосконалювати навички читання, розвивати творчу уяву, зв’язне мовлення; поглибити уявлення учнів про світове значення античної літератури.

Обладнання. Картки для контролю техніки читання, ілюстрації до міфу.

Хід уроку

І. Перевірка домашнього завдання.

Сильніші учні підготували переказ слов’янського міфу «Як творився світ. Сокіл-Род»

ІІ. Робота над темою уроку.

  -  Що ви чули про Китай? Як ви розумієте слово стародавній?

1. Контроль техніки читання.

- Більше дізнаєтесь про Стародавній Китай, прочитавши текст на картці за 40 секунд.

       Стародавні китайці називали свою країну Піднебесною або Серединним царством, бо вважали, що вона лежить посеред чотирьох морів.

       Китайці першими навчилися вирощувати чайні кущі і готувати чай. Від них чайний кущ потрапив до нас. Китайські майстри винайшли фарфор, з якого почали робити чашки і вази.

        Китайці з глибокої давнини цінували вченість. Писати навчилися ще 4 тисячі років тому.

2. Гра «Склади прислів’я».

- У кожного народу свій фольклор. У ньому відображаються результати спостережень за довкіллям, досвід життя в природі і суспільстві.

- Відновіть і поясніть спостереження та повчання у фольклорі китайського народу.

 

Спільними зусиллями можна        черепахам, крабам, рибам бути битими.

Коли два дракони б’ються,            мудріші  за одну.

Дві голови                                        гору Тайвань пересунути.

 

 

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

-         З давніх-давен китайці поклонялися силам природи, які уявляли у вигляді добрих і злих богів та духів. Добрі духи та боги допомагали людям: вчили їх видобувати вогонь, розпізнавати цілющі рослини, приручати тварин, обробляти землю. Проти злих і жорстоких богів повставали герої, які боролися за справедливість.

-          Сьогодні ми прочитаємо міф про створення людей.

IV. Опрацювання міфу «Створення людей»

1. Мікрофон.

- Ви вже познайомились з міфами про створення світу, а давайте подумайте і скажіть, як було створено людей, на вашу думку.

(Учні по черзі, або за бажанням, відповідають лаконічно і швидко, не більш як 1хв. Відповіді не коментуються і не оцінюються.)

2. Читання тексту міфу вчителем

Слухаючи міф, подумайте, чому богиня Нюйва, яка вважалася найдавнішим жіночим божеством, створила першу людину.

3. Словникова робота

дала                                 присіла                        закричала

ожила                              наказала                      поставила

взяла                               виліпила                      зачерпнула

бажала                            занурила                     замислилася

змочила                          струсила                      продовжувала

Читання слів «луною» за вчителем, «буксиром» - із сусідом по парті.

-         Що таке ліана? (Показ малюнка вчителем)

-         Доберіть синоніми до слів бажала, занурила, замислилася.

-         Доберіть антоніми до слів змочила, продовжувала, присіла.

4. Повторне читання міфу учнями мовчки.

- Як богиня Нюйва створила людей?

- Як богиня полегшила собі працю?

5. Аналіз змісту міфу. Вибіркове читання.

- Що було на землі до появи на ній людей? Прочитайте.

- Чому Нюйва створила першу людину? Як вона це зробила?

- Яке ім’я отримала перша людина?

- Прочитайте, чим відрізнялися люди від інших живих істот.

- Що робили створені люди?

- Які почуття охопили Нюйву? Яке бажання вона хотіла втілити?

- Як богиня полегшила собі працю? Прочитайте про це.

6. Вправи на розвиток техніки читання.

а) Гра  «Дочитайте речення до кінця»

Хтось із учнів читає початок речення, а інші знаходять і дочитують його. Продовжує гру той, хто відповідав.

б) Гра «Розвідники»

- Перегляньте текст і порахуйте, скільки разів у міфі зустрічається і’мя богині Нюйви. (8)

 

7. Робота з ілюстрацією.

- Розгляньте малюнок. Розкажіть, якою зображено Нюйву.

- Зіставте малюнок з текстом. Який епізод зображено?

- Яку назву дібрали б до цього малюнка?

 

8. Складання до міфу пірамідної історії.

 

                                   Пірамідна історія                      

                                    (Опорна схема)                                                         

 Піраміда складається з восьми рядків.                                                                                            Памятка для учнів.                                        

1 рядок.   Ім’я героя (іменник).

2 рядок.   Опис героя ( два слова, зовнішність).

3 рядок.   Опис місця дії ( три слова).                                              

4 рядок.   Постановка проблеми (чотири слова).                             

5 рядок.   Опис І події ( п’ять слів ).                                                  

6 рядок.   Опис II події ( шість слів ).

7 рядок.   Опис ІІІ події (сім слів).                                             

         8 рядок.   Висновок, заключна частина (вісім слів).

 

1. Нюйва.

2. Самотня, богиня.

3. Китай, ставок, глина.

4. Оживити землю, чогось бракує.

5. Присіла, зачерпнула, змочила, виліпила, поставила.

6. Задоволена, продовжувала роботу, працювала довго, стомилась.

7. Взяла мотузок, занурила, струсила, полегшила, замислилася, продовжувався.

8. Наказала виходити заміж, народжувати дітей, продовжувати рід людський.

 

V.  Підсумок уроку.

- Про які часи йдеться  у міфі?

- Кого китайці вважали праматір’ю людей?

- Поміркуйте, чому Нюйва зробила людей такими, що відрізнялися від інших творінь, які населяли землю.

 

VI. Домашнє завдання.

1 група. Навчитись стисло переказувати твір.

2 група.  Знайти твори в яких розповідається про створення людей.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок 3. Давньослов’янський міф

Тема. «Гнів Перуна». Слов’янський міф про походження птахів.

Мета. Ознайомити учнів зі слов’янським міфом, дати уявлення про його витоки; розвивати зв’язне мовлення, вдосконалювати навички, швидкого, виразного, свідомого читання; виховувати бажання вивчати історію свого народу.

Обладнання.  Картки зі словами, малюнок кам’яного ідола.

Хід уроку

І. Перевірка домашнього завдання.

ІІ. Вправи на розвиток читацьких навичок.

1. Хвилинка творчості і фантазії.

- Прочитайте назви богів давніх слов’ян. Пофантазуйте, які імена ви їм дали б.

Бог блискавки і грому.

Бог небесного вогню.

Бог сонця.

Місце, де перебували добрі боги.

Бог зла, ворог людей і світла.

Бог живої природи.

2. Вправа на миттєве сприймання слів.

Учитель на картках-блискавках показує імена богів. Після того, як діти їх почитають, картки прикріплює на дошку. Слова на картках: Перун, Сварог, Дажбог, Вирій, Чорнобог, Ярило.

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

-         Міфи давніх слов’ян були не менш цікавими, ніж міфологія греків, єгиптян чи китайців.

Довідкове бюро.

       Прадавні слов’яни, бачачи, що все навколо них перебуває у русі, розвитку та стані боротьби, обожнювали й одухотворювали природу.  Природні явища вони порівнювали з людським життям, надавали їм людської подоби. Своїм богам вони давали імена. Сварог – бог неба і небесного вогню – навчив їх користуватись плугом. Йому притаманні деякі людські риси (так, він міг утомитися, позіхати, спати). Але інші його риси значущіші від людських (мудрість його неосяжна, незбагненна для звичайної людини).

        У Сварога було багато дітей. Один із них, Перун, посилав на землю дощ, коли лишав за собою незачиненими небесні двері. До речі, у Києві, на узвишші між Софійським та Михайлівським соборами, колись стояло кам’яне зображення перуна.

       На жаль, багато міфів або їх частин було втрачено через відсутність писемності у прадавніх слов’ян. Вчені – філологи, історики, фольклористи, археологи, мовознавці – намагаються з тих фрагментів,що дійшли до нас, відновити слов’янські міфи.

Вчитель. Сьогодні  ми прочитаємо один із наслідків цієї роботи – міф «Гнів Перуна».

IV.  Опрацювання   міфу «Гнів Перуна».

1. Словникова робота.

Читання «пірамідок» слів.

пуща                                лицар                               Гук

діймав                           глибінь                             гукри

городище                    рикотіння                          волхви

Громовержець          сполошитися                   одчайдушний

Читання слів «луною» за вчителем, а тоді – мовчки.

- Доберіть спільнокореневі до слів глибінь, сполошитися.

- Знайдіть пояснення деяких слів останньої колонки після твору. Пояснення якого слова ще там вміщено? Прочитайте його.

2. Читання вчителем першої частини  міфу до слів «Так сталося і тієї весни».

- Чому Мисливцеві дозволяли полювати у Перуновій пущі?

- Кому не дозволялося там полювати?

- А кому заборонялося там бувати?

- Чи часто Мисливець полював у Перуновій  пущі?

- Коли він користувався цим правом?

3. Читання  другої частини міфу з передбаченням.

Презентація думок дітей, можна використати авторське крісло, самостійне читання учнями другої частини тексту.

Перевірка передбачень учнів. Аналіз прочитаного. Відповіді на запитання.

4. Читання третьої частини міфу з передбаченням. Робота в групах.

1 група - читає і виписує ключові слова поведінки Мисливця.

2 група – читає і виписує ключові слова поведінки дружини Мисливця.

3 група – читає і виписує ключові слова поведінки  кабана.

4 група – читає і пояснює поведінку Перуна.

5.Презентація відповідей учнів по групах.

- Як бог Перун покарав неслухняну жінку?

- Чому він перетворив на ластівку і Мисливця?

- Опишіть ластівок.

6.Складання плану . Робота в парах.

Кожна пара зачитує свій план. Колективно визначають найвдаліше дібрані заголовки до частин.

Орієнтовний план.

     1. Вдатний Мисливець.

     2. Велика честь для стрільця.

     3. Голод у городищі.

     4. Смілива дружина Мисливця.

    5. Полювання на вепра у Перуновій пущі.

    6. Гнів Перуна.

7. Стислий переказ твору.

V.  Підсумок уроку.

- Що нового ви дізналися на уроці?

- Які імена давніх слов’янських богів запам’ятали?

- Яке явище описує міф «Гнів Перуна»?

- Якими ви уявляєте головних героїв міфу?

     VI. Домашнє завдання.

1 група. Знайти і прочитати у додатковій літературі, як прадавні слов’яни пояснювали походження інших птахів.

2 група. Підготувати стислу розповідь за планом.

3 група. Навчитись виразно читати міф і відповідати на питання за його змістом.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок 4. «Дедал та Ікар». Міф Стародавньої Греції.

Тема. Уславлення  винахідливості людського розуму.

Мета. Удосконалювати навички правильного і виразного читання та навички літературного аналізу твору, вміння самостійно працювати, формувати оцінні судження, збагачувати словниковий запас, виховувати зацікавленість грецькою міфологією.

Обладнання.  Картки для тестування, ілюстрації до міфу.

Хід уроку

І. Вправи на вдосконалення читацьких навичок.

1. Вправляння у читанні прислів’їв, змінюючи смисловий(логічний) наголос.

Кожен  освічений європеєць повинен мати достатнє поняття про безсмертні твори давнини.

Кожен освічений  європеєць …

-         Як ви розумієте ці слова російського поета О.С.Пушкіна?

2. Тестова перевірка.

Учні отримують картки з трьома варіантами відповіді на запитання, які читатиме вчитель. Учні відзначають правильну відповідь.

                    1. Знайдіть правильне визначення міфу.

                        Міф – це …

                        а) казка, яка розповідає про вигаданих істот;

                        б) легенда про фантастичні події;

                         в) оповідь, що передає уявлення давніх людей про природні

                            явища і долю людську.

                  2. Слово «міф» походить із…

                      а) грецької мови;

                      б) латинської мови;

                      в) слов’янської мови.

 

               3. У єгипетських міфах батько богів мав ім’я …

                     а) Ра;

                     б) Нун;

                     в) Великий Гоготун.

              4. Праматір’ю людей у китайських міфах є …

                    а) богиня Лада;

                    б) богиня Нюйва;

                    в)  Шень.

              5. У слов’янській міфології Перун – це бог …

                   а) блискавки і грому;

                   б) полювання;

                   в) птахів і звірів.

Відповіді: 1в, 2а, 3а, 4б, 5а. (Взаємоперевірка)

 

ІІ. Повідомлення теми та мету уроку.

- Кожна стародавня цивілізація мала свої міфи і своїх богів, свої священні заборони і свята. Одна з найвідоміших таких цивілізацій – грецька – залишила нам міфи про Зевса і про справжніх героїв: могутнього Геракла, людяного Прометея. А на сьогоднішньому уроці ми прочитаємо міф Стародавньої Греції «Дедал та Ікар».

ІІІ. Опрацювання міфу.

1. Підготовка до читання тексту. Словникова робота.

а) Читання споріднених слів.

Ікар                                Крит                           Афіни

Ікарія                             критянка                    афіняни

Ікарійський                   критських                  афінський

Афіни – головне місто Греції, яке ввійшло в історію грецької та світової культури.

Крит – великий острів у Середземному морі, центр стародавньої культури.

б) Пояснення значення слів.

- Прочитайте  у правій колонці (на дошці) тлумачення, доберіть до них відповіді із лівої колонки.

Небіж  -                         те, що застерігає від чого-небудь, попередження.

Засторога  -                   який нічого не боїться, хоробрий.

Напризволяще -            син брата чи сестри, племінник.

Відчайдушний -            без догляду, без нагляду, без допомоги.

2. Читання міфу комбінованим способом.

Учитель читає твір із підготовленими учнями.

-         про що розповідає міф?

-         Хто його головні герої? Назвіть їх імена.

-         Коли і де відбуваються події?

3. Поділ тексту на частини (зачин, основна частина і кінцівка).

4. Робота над змістом твору. Вибіркове читання.

- Ким був Дедал? Чому його звинуватили у смерті його небожа Талоса?

- Як Дедал опинився на острові Крит? Чому він там почувався рабом?

- Яке відкриття він зробив? Прочитайте міркування Дедала.

- Знайдіть опис роботи майстра над крилами.

- Прочитайте повчання батька. У яких словах виражена засторога?

- За яких обставин загинув Ікар, син Дедала?

- Що примусило Ікара забути настанови батька?

- Доведіть словами з тексту, що Дедал дуже любив свого сина.

- До якого острова долетів Дедал?

- Як люди зберегли пам'ять про Ікара?

5. Вправа на розвиток навичок читання.

Гра «Хто швидше читає».

-         Знайдіть і прочитайте абзаци, в яких є речення:

«В його смерті афіняни звинуватили Дедала»; «Батьку, батьку, я гину!»; «Він одружив Дедала з гарною критянкою»; «Треба навчитись літати в птахів!».

6. Визначення головної думки твору.

- Яку віковічну мрію людей реалізує Дедал?

- Хто  став втіленням мрії людства про крила?

- Чому втіленням  одвічної мрії людства про крила став неслухняний і завзятий Ікар, а не його талановитий батько? Як про це сказано у міфі?

IV. Підсумок теми «Міфи народів світу»

Клас ділимо на дві команди. Діти обирають назву команди і капітана.

1. Розминка (кожна команда отримує по три запитання).

- Що таке міфи?

- Як виникли міфи?

- Завдяки чому вони збереглися до нашого часу?

- Міфи яких народів про створення світу і людей ви прочитали? Чим міф відрізняється від казки? Поміркуйте.

- Подумайте, чим міф відрізняється віл оповідання.

2. Літературний диктант.

  Водяний хаос. (Нун)

  Дивовижна квітка, у якій ховалося мале дитя. (Лотос)

  Богиня Нюйва виліпила першу людину з … (глини)

  Правнук Слави й Гука, нащадок могутніх гукрів. (Мисливець)

  Бог Громовержець. (Перун)

  Митець, який зробив крила. (Дедал)

3. «Слідство ведуть затоки».

Команди отримують «речові докази» (речі, які належать або якось пов’язані з героями міфів).

- Кому належать ці речі?

«Речові докази».

-         пір’я («Дедал та Ікар»);

-         яйце («Створення світу»);

-         глина («Створення людей»);

-         стріла («Гнів Перуна»).

 

4. Конкурс капітанів.

(Капітани повинні впізнати літературного героя за його характеристикою).

-         Великий митець, різьбяр, будівничий. Жив в Афінах. Талановитий, винахідливий, розсудливий, розумний, розважний. Після смерті його учня був відправлений у заслання. Зробив пташині крила для польотів. (Дедал).

-         Молодий, вдатний нащадок гукрів, найкращий стрілець з лука. Сміливий, дужий, спритний, одчайдушно хоробрий. Полював на вепра у Перуновій пущі. (Мисливець).

5. Складання вірша – сенкана в групах.

         Сенкан

        Сенкан це вірш, що складається з п’яти рядків.

        Тема (звичайно іменник).

        Опис (2 прикметники).                                                                             

Дія(3дієслова).                                                                                                        Ставлення(фраза з чотирьох слів).                                                                 

Синонім до першого  слова.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           (Ніби робиться підсумок).                                                                     

 Мета: допомогти проаналізувати одержану інформацію, активізувати мислення. 

 

1. Міф.

2. Фантастичний, пізнавальний.

3. Навчає, розвиває, ознайомлює.

4. Найдавніші уявлення стародавніх людей.

5. Оповідка.

 

V.    Підсумок уроку.

        - Ось і закінчилась наша мандрівка в країну сивої давнини, де люди вірили, що світ складається із див, що кожен камінь був колись створінням, що все живе, дихає. Вся природа була для них жива, вони чули її, вірили, що деревам буває боляче, якщо їх рубати. Мені хотілося б, щоб знання, як і ви отримали з цієї теми, не тільки залишилися у вашій пам’яті, а й щоб ви стали чуйнішими до болю інших, щоб ви дотримувалися мудрої поради Дедала «триматися середини», були слухняними, намагалися творити тільки добро і завжди пам’ятали, що зло буде покаране.

        Але на цьому наша подорож у чарівний світ літератури не закінчується. Адже попереду – нові зустрічі х її величністю Книгою.

І знов у мандри запросять вас книги

В далекі часи, в дивовижні країни.

Відкриються вам таємниці великі,

Знайдете ви справді безцінні перлини,

Нехай не минає вас байка чи казка,

хай міфи і вірші у душу вам линуть.

Та тільки уважно читайте, будь-ласка,

Тоді лиш почуєте слово нетлінне.

І мудрі поради, і жарти дотепні,

Й думки, що летять крізь кордони та мури –

Усе, чим приваблює світ цей безмежний,

Усе, що дарує світ літератури.   (Ж.В.Клименко)